Obciążniki do ćwiczeń

Obciążniki do ćwiczeń – na kostki, nadgarstki lub takie w formie kamizelki są nie tylko sposobem na uzyskanie doskonałej sylwetki „na skróty”. Dobre obciążniki do ćwiczeń to również świetne rozwiązanie na zintensyfikowanie swoich ćwiczeń. Dzięki obciążnikom do biegania ten sam dystans pokonywany codziennie w określonym czasie, może przynieść jeszcze lepsze rezultaty. Jakie obciążniki wybrać? Czy postawić na cały zestaw, czy skupić się na obciążeniu określonej partii ciała?

Co to są obciążniki do ćwiczeń?

Obciążniki do ćwiczeń mają na celu zwiększenie masy ciała. Zakładając kamizelkę obciążającą lub obciążniki na kostki – łączna waga ciała się zwiększa. Z kolei im więcej kilogramów organizm musi podnieść lub przenieść, tym więcej energii spala. Mięśnie muszą wykonać większą pracę niż dotychczas. Ot, cała filozofia skuteczności i działania obciążników. Są dość popularne i stosunkowo niedrogie. Osoby, które biorą udział w grupowych zajęciach fitness (np. spinning, aerobik) i które zauważyły, że rutyna treningowa nie działa już na nie tak, jak wcześniej, mogą założyć obciążniki na nadgarstki lub kostki, aby zwiększyć trudność.

Jaką wagę obciążników do ćwiczeń wybrać?

Warto pamiętać, że obciążniki do ćwiczeń obciążają stawy. Aby nie spowodować kontuzji, nie można przesadzić z ich wagą. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele konfiguracji wagowych, które mieszczą się w przedziale od 0,25 – 0,5 kg (od takich warto zacząć) do nawet 50 kilogramów.

Obciążenie, które nie działa negatywnie na stawy, nie powinno przekroczyć 2 kilogramów. W przypadku joggingu, można wybrać nawet 0,5 kg i mniej.  Osoby zaawansowane z dobrą kondycją i zdrowymi stawami mogą eksperymentować z wyższymi ciężarami. To, co istotne – obciążniki do ćwiczeń można ze sobą łączyć. Dobrze jest kupić 2 – 3 zestawy, dzięki czemu można optymalnie sprawdzać swoją wydolność i dopasowywać wagę ciężarków do możliwości. Najczęściej  spotykane, najpopularniejsze obciążniki do ćwiczeń mają wagę:

 • 0,5 kg,
 • 1 kg,
 • 2 kg.

Można jednak kupić również solidne kamizelki obciążające, których waga wynosi nawet 50 kg! Trening z obciążeniem dobrze rozpocząć od wagi 0,5 – 1 kg i stopniowo ją zwiększać. Dobrze jest nie zapominać, że obciążniki na nogi mogą być cięższe od tych nakładanych na nadgarstki, ponieważ dolne partie ciała są zwykle w stanie znieść dużo większe obciążenie.

Nawet osoby na bardziej zaawansowanych i profesjonalnych poziomach treningów, które powinny znać swoje ciała na tyle dobrze, aby odpowiedzialnie używać obciążników kostek i nadgarstków,  muszą z dużą precyzją dobierać ich wagę. Nieodpowiedzialne korzystanie z nawet najlepszych obciążników do ćwiczeń może zwiększać ryzyko urazu i trwałego uszkodzenia ciała.

Rodzaje obciążników do ćwiczeń

Obciążniki do ćwiczeń mają kilka rodzajów – każdy służy do obciążenia innej części ciała, chociaż można kupić również zestaw uniwersalny, zapinany na rzepy. Ogólnie można podzielić je na kilka kategorii:

Obciążniki na nadgarstki / obciążniki na ręce

Obciążniki na nadgarstki są zwykle nieco węższe. Pomagają one spalać więcej kalorii podczas ćwiczeń, a co za tym idzie, budować mięśnie. Można nosić je zarówno podczas zwykłych codziennych czynności, jak i w trakcie treningu fitness. Obciążniki nadgarstków pomagają wzmocnić ramiona, klatkę piersiową i mięśnie pleców. Najlepsze obciążniki na nadgarstki sprawdzą się podczas:

 • ćwiczeń typu aerobik,
 • joggingu, ćwiczeń ukierunkowanych na górne partie ciała,
 • gimnastyki.

Najlepsze obciążniki na nadgarstki będą miały możliwość swobodnej regulacji, dzięki czemu osoby z wąską objętością nadgarstków nie muszą obawiać się o ich spadanie. Ta kwestia najczęściej rozwiązywane jest przez producentów rzepami lub zaciskami – gumkami na rzepy.

Obciążniki na kostki

Obciążniki kostek wpływają na nogi, biodra i pośladki. Można w nich biegać, spacerować, a nawet chodzić po domu. Obciążniki kostek sprawdzą się również podczas ćwiczeń fitness. Osoby, które uczęszczają na zajęcia ze sztuk walki (np. kick-boxing), również znajdą dla nich zastosowanie, szczególnie przy trenowaniu wykopów. Regularne stosowanie ciężarków do kostek wpływa na:

 • Wyszczuplenie dolnej części ciała,
 • ujędrnienie mięśni łydek i pośladków,
 • poprawę postawy,
 • wzmocnienie pleców.

Inwestycja w dobre obciążniki na kostki to doskonały i stosunkowo ekonomiczny sposób na maksymalizowanie wydajności rutynowych treningów w trenie (podczas biegania), w domu i na siłowni. Trening z obciążnikami na nogi np. na bieżni wpływa na spalanie większej ilości kalorii.

Kamizelki obciążające

Można kupić je w różnych opcjach. Najczęściej występują  w konfiguracji: 10, 30 lub 50 kilogramów. Ich wygląd zewnętrzny może przypominać nieco kamizelkę kuloodporną. Najlepsze modele wyposażone są w specjalne kieszenie, które wypełnione są obciążeniem. Tym, co zasługuje na uwagę jest fakt, że dzięki tym kieszeniom można dowolnie wpływać na ostateczną wagę kamizelki – dodając lub wyjmując  z nich obciążniki. Kamizelka treningowa z obciążnikami przyda się osobom trenującym:

 • Różne sztuki walki,
 • Koszykówkę,
 • Kulturystykę,
 • Trójbój siłowy,
 • A także inne rodzaje aktywności: aerobik, wspinaczkę itp.

Noszenie kamizelki obciążającej, nawet podczas zwykłego spaceru, niesamowicie zwiększa jego efektywność. Organizm potrzebuje więcej energii do pokonywania każdego, kolejnego metra. Jogging z kamizelką obciążeniową zwiększa intensywność treningu – poprawia tętno, zużycie tlenu i maksymalizuje wydatek kaloryczny. Kamizelki z obciążeniem oferują całkiem nowy sposób kondycjonowania mięśni. Noszenie kamizelki obciążeniowej podczas ćwiczeń może również zwiększyć masę kostną i zmniejszyć ryzyko złamań. A rozgrzewka z kamizelką z obciążnikami może poprawić wyniki podczas treningu!

Warto jednak być ostrożnym. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń aerobowych, takich jak np., jogging z kamizelką z obciążnikami, powoduje dodatkowe obciążenie stawów. Źle dopasowane kamizelki obciążeniowej może również zwiększać ryzyko upadku z powodu zmienionej równowagi ciała. Osoby, które cierpią na ból kolan lub pleców, noszeniem kamizelki z ciężarkami mogą zaostrzyć swój problem.

Obciążnik na ramiona – worek bułgarski

Worek bułgarski, jak sama nazwa wskazuje, powstał w Bułgarii. Jego koncepcja miała służyć zapaśnikom w poprawie sprawności, kondycji, wytrzymałości, ale również szybkości i zwinności ciała. Trening z workiem bułgarskim poprawia koordynację ciała i zwiększa efektywność treningów. Worek bułgarski ma podłużny, lekko zaokrąglony kształt (rogala, banana). Kładzie się go na ramionach, co wpływa na wzmocnienie praktycznie wszystkich mięśni ciała. Z zalet worka bułgarskiego skorzystają jednak raczej zawodowcy i osoby uprawiające określone dyscypliny sportu. Najczęściej można go spotkać w konfiguracji wagowej, która jest dopasowana do masy ciała. I tak:

 • obciążnik o wadze 8 kg będzie polecany dla sportowców o masie 60 kg
 • 11 kg do ok. 75 kg masy ciała
 • 15 kg dla osób ważących ok. 90 kg
 • i finalnie worek o wadze 18 kg dedykowany dla sportowców z wyższą wagą lub bardzo zaawansowanych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych obciążników do ćwiczeń?

Jakie obciążniki do treningów wybrać? Z uwagi na dość szeroki asortyment, wybór najlepszych obciążników może być trudny. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto zwrócić uwagę na coś więcej niż waga i przeznaczenie.

 • Obciążniki kostek i nadgarstków są zwykle wypełnione drobnym proszkiem ołowiu lub żelaza, które nie są bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ nie są łatwo biodegradowalne. Chociaż jest to trwała opcja, osoby z podejściem ekologicznym do swoich zakupów mogą celować w obciążniki, które wykorzystują wodę lub piasek jako wypełnienie.
 • Zapięcie obciążników to klucz do dobrego zakupu. Dobre obciążniki mogą być zapinane i regulowane wokół nadgarstków lub kostek za pomocą pasków na rzepy.
 • Obciążniki treningowe na zewnątrz powinny być wykonane z oddychającego nylonu lub innego materiału, który pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, jest przy tym szybkoschnący i nie ma właściwości higroskopijnych.
 • Obciążniki do kostek, nadgarstków i kamizelki powinny dobrze przylegać do ciała. W przypadku pierwszych dwóch opcji najlepszym sposobem na zapewnienie sobie komfortu jest szeroki i dobrej jakości rzep, który umożliwi dobre i ścisłe dopasowanie obciążnika do obwodu nadgarstka lub kostki. W przypadku kamizelek warto sprawdzić możliwość i zakres jej regulacji lub wybrać właściwy rozmiar.
 • Wypełnienie powinno być rozłożone równomiernie na całej długości obciążnika. Producenci najczęściej wykorzystują specjalne przeszycia, które utrzymują wypełnienie w określonym, stałym miejscu.

Jakie obciążniki do ćwiczeń będą najlepsze? Kluczem wyboru jest dopasowanie optymalnej wagi do możliwości kondycyjnych i jednocześnie zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Cena obciążników do ćwiczeń zależy od producenta, wypełnienie obciążnika i jego rodzaju. Za dobrą kamizelkę obciążającą trzeba zapłacić od około 300 do nawet 500 (i więcej) złotych. Klasyczne obciążniki do ćwiczeń dla amatorów to wydatek oscylujący w granicach 30 – 100 zł. Cena worka bułgarskiego waha się natomiast między 100 a 200 zł.

Obciążniki do ćwiczeń – Ranking

Wybieramy najlepsze obciążniki do ćwiczeń – propozycje.

RankingObciążniki do ćwiczeńCena
1.Obciążniki do ćwiczeń DrFit silikonowe obciążniki na kostki nadgarstki regulacja 2x 0,45kg różoweDrFit silikonowe obciążniki na kostki nadgarstki regulacja 2x 0,45kg różowe
Producent: , Cena od: 69 zł
Aktualna Cena
2.Obciążniki do ćwiczeń Obciążniki ciężarki na kostki i nadgarstki 2x2,5kgObciążniki ciężarki na kostki i nadgarstki 2x2,5kg
Producent: , Cena od: 106 zł
Aktualna Cena
3.Obciążniki do ćwiczeń Niebieskie Regulowane Obciążniki 2x 2 Kg Ręce NogiNiebieskie Regulowane Obciążniki 2x 2 Kg Ręce Nogi
Producent: , Cena od: 80 zł
Aktualna Cena
4.Obciążniki do ćwiczeń Obciążniki Ciężarki na Kostki i Nadgarstki 2x1,5kgObciążniki Ciężarki na Kostki i Nadgarstki 2x1,5kg
Producent: , Cena od: 66.9 zł
Aktualna Cena
5.Obciążniki do ćwiczeń Obciążniki na ręce i nogi 2 x 3 kg HMS OB06 BLACK, 17-47-318Obciążniki na ręce i nogi 2 x 3 kg HMS OB06 BLACK, 17-47-318
Producent: , Cena od: 69 zł
Aktualna Cena
Obciążniki do ćwiczeń

Obciążniki do ćwiczeń DrFit silikonowe obciążniki na kostki nadgarstki regulacja 2x 0,45kg różowe

UdostępnijKasia

Cześć! Jestem Kasia, absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, pasjonatka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Na moim blogu dzielę się doświadczeniem z fitnessu oraz poradami z zakresu zdrowia, urody i recenzjami sprzętów przydatnych dla aktywnych kobiet.

5 komentarzy do “Obciążniki do ćwiczeń”

 1. Polecam najlepsze obciążniki do ćwiczeń na nadgarstki od Movit. Świetnie się sprawdzają, czy to na siłowni czy na terenie zewnętrznym. niska cena, a jakość wykonania wysoka. Dla początkujących i nie tylko.

  Odpowiedz
 2. Używam obciążników bardzo często. Wybieram te na kostki, ponieważ u mnie najlepiej się sprawdzają. Kiedyś jeszcze próbowałam do ćwiczeń tych na ramiona, ale to nie dla mnie. Nie mam na to siły.

  Odpowiedz
 3. Zastanawia mnie jedno… Czy ktoś ma taką kamizelkę jak na zdjęciu głównym? jestem ciekawy jak się z nią ćwiczy, czy obciążenie na początek nie jest za duże? Szukam czegoś po środku – takie małe mają dla mnie za małe obciążenie, a kamizelka wydaje się mieć za duże? Nie wiem, bo jeszcze z niej nie korzystałem, ale pewnie można dostosować? Więc jakie obciążniki wybrać? Jakie polecacie?

  Odpowiedz
 4. Marka Movit ma bardzo dobre obciążniki, które można na różne sposoby wykorzystać w domu. Ja używam tych na kostki i bardzo sobie je chwalę. Ćwiczenia w domu dostają nowej jakości jak zdecydujemy się na ich zastosowanie. Zdecydowanie polecam, szczególnie osobom, które chcą ćwiczyć nieco bardziej ambitnie 🙂

  Odpowiedz
 5. Będąc przed pandemią na siłowni dowiedziałem się o obciążnikach i postanowiłem się zaopatrzyć. Całe szczęście, bo teraz bez siłowni, ćwiczenia w domu powinny być bardziej wymagające. Długo się zastanawiałem jakie obciążniki wybrać, ale ostatecznie padło na kilka różnych modeli, w różnych zastosowaniach. Nie wiedziałem, że w sklepach jest taka różnorodność.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz