Twister do ćwiczeń

Zakup twistera do ćwiczeń jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji fizycznej, wyrzeźbienie sylwetki i utratę wagi bez konieczności wychodzenia z domu. Dobry twister do ćwiczeń  może być rozwiązaniem uzupełniającym – dla osób, które regularnie ćwiczą na siłowni i chcą wprowadzić dodatkowy element do swojego planu treningowego, ale również być jedynym, domowym urządzeniem treningowym. W sklepach jest dostępnych wiele rodzajów twisterów do ćwiczeń. Niektóre mają rączki, inne są ich pozbawione. Jaki twister do ćwiczeń będzie najlepszy? Czym kierować się przy jego wyborze?

Twister do ćwiczeń – co to jest? Do czego służy?

Twister to niewielkie urządzenie fitness o dość prostej budowie. Twister obrotowy do ćwiczeń ma postać okrągłej platformy, na której się staje i obraca. W zależności od rodzaju twistera i producenta, urządzenia mają różne rozmiary i inną wagę. Ćwiczenia na twisterze rotacyjnym są świetnym sposobem na przełamanie rutyny treningowej. Po prostu trening na dobrym twisterze do ćwiczeń jest świetną zabawą! Poszczególne modele różnią się nie tylko kolorystyką, ale również budową. Twister do ćwiczeń z uchwytami umożliwia wykonanie większej ilości ćwiczeń, a co za tym idzie – oferuje większe spektrum korzyści.

Zalety z korzystania z dobrego twistera do ćwiczeń

Twister do ćwiczeń ma za zadanie poprawić i wysmuklić sylwetkę, a także wpłynąć na poprawę równowagi. Podczas ćwiczeń na twisterze aktywują się takie partie jak mięśnie grzbietu i mięśnie brzucha. To świetny sposób na trening dla osób, którym zależy na utrzymaniu sprawności i wyszczupleniu talii, ale także dobry pomysł na ćwiczenie rehabilitacyjne dla osób chorych i starszych.

Mięśnie grzbietu są bardzo ważne – to właśnie one wspierają i stabilizują całe ciało. Mięśnie brzucha i mięśnie dolnej części pleców, pośladki, biodra i miednica również aktywują się podczas treningu na twisterze obrotowym.

Aktywność fizyczna na twisterze do ćwiczeń nie tylko pomaga spalać kalorie, ale również poprawiać siłę i wytrzymałość wyżej opisanych partii ciała. Dzięki wzmocnieniu mięśni grzbietu minimalizuje się ryzyko wystąpienia urazów kręgosłupa. Jest to bardzo ważne dla rekonwalescentów, osób, które przez większość dnia pracują w niezdrowej dla pleców pozycji, a także tych, którzy cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa.

Najlepszy twister do ćwiczeń pomaga również w uzyskaniu wymarzonej, smukłej sylwetki. Rotacyjny, powtarzalny ruch ciała podczas treningu wpływa na zmniejszenie obwodu talii. W przypadku kobiet może to przełożyć się również na płaski brzuch i węższe biodra. Osoby, które liczą na to, że twister do ćwiczeń wpłynie na idealną rzeźbę brzucha, będą jednak zawiedzione. Aby uzyskać wymarzony „sześciopak” konieczne będzie włączenie ćwiczeń ukierunkowanych stricte na mięśnie brzucha. Takie połączenie jest świetnym sposobem na uzyskanie nie tylko idealnej talii, ale również wyraźnych mięśni abs. Czy to koniec korzyści płynących z zakupu dobrego twistera do ćwiczeń? Nie!

Podczas treningu na twisterze do ćwiczeń można użyć dodatkowo specjalnych obciążników na rękach. Dzięki temu, podczas skrętów tułowia pracować również będzie biceps i triceps.

Jak prawidłowo ćwiczyć na twisterze?

Tak jak w przypadku każdego innego treningu aerobowego, ćwiczenia na twisterze treningowym należy zacząć od rozgrzewki. Po skończonej rozgrzewce można zacząć celowy trening. Aby stanąć na twisterze do ćwiczeń niezbędna będzie pewna ilość równowagi, ponieważ wbrew pozorom wejście na platformę twistera nie jest banalnie proste. Aby sprawdzić, czy to się uda można wykonać wcześniej bezpieczny test, sprawdzający poziom równowagi. Jeśli możliwe będzie stanięcie na jednej nodze z zamkniętymi oczami i wytrzymanie w tej pozycji przez pół minuty do minuty bez kołysania się – oznacza to gotowość do podjęcia treningu na platformie twister.

Po stanięciu na powierzchni twistera trzeba sprawdzić stabilność swojej pozycji. Talerz nie może się ruszać – aby zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo, twister do ćwiczeń musi stać na płaskiej, równej powierzchni. Dobrze jest również postawić go blisko ściany, która w razie problemu z równowagą posłuży jako stabilne podparcie. Po wejściu na twister do ćwiczeń (lekko ugięte kolana i wyprostowane plecy) należy zacząć wykonywać skręty tułowia w przód i w tył, machając rękami w przeciwnym kierunku. To właśnie wymachy rąk nadają siłę rotacyjną całej sylwetce. Razem z upływem czasu należy postarać się o zwiększanie prędkości skrętów tułowia.

Osoby zaawansowane mogą trzymać w dłoniach ciężarki lub specjalne obciążniki na rzepy – to maksymalizuje efekty ćwiczeń. Można również pogłębiać zgięcia kolan (to ćwiczy mięśnie ud).

Czy twister jest dobry na kręgosłup?

Twister, tradycyjnie kojarzony z intensywnym treningiem, odgrywa także istotną rolę w procesie rehabilitacji, szczególnie dla osób z problemami kręgosłupa. Dzięki charakterystycznym ruchom rotacyjnym, trening na twisterze może łagodzić ból pleców poprzez aktywację mięśni grzbietu i brzucha, wspomagając wzmocnienie obszarów podatnych na dyskomfort. Dodatkowo, ta forma aktywności może poprawić ruchomość kręgosłupa, co jest kluczowe dla pacjentów po kontuzji, pomagając stopniowo przywracać naturalne zakresy ruchu.

Jednakże, zanim ktoś zdecyduje się na trening na twisterze, zwłaszcza jeśli ma problemy z kręgosłupem, zaleca się konsultację z fizjoterapeutą lub specjalistą od rehabilitacji. Dostosowany plan treningowy uwzględniający indywidualne potrzeby i ograniczenia pacjenta jest kluczowy dla skutecznej rehabilitacji. Dla zdrowego kręgosłupa, umiarkowane ćwiczenia na twisterze mogą wspomagać stabilizację mięśniową i zapobiegać napięciom, pod warunkiem zachowania odpowiedniej techniki i dostosowania intensywności treningu. Warto pamiętać, że dla osób z poważnymi schorzeniami kręgosłupa może być konieczne unikanie pewnych ruchów lub dostosowanie programu treningowego, co podkreśla istotę indywidualnego podejścia do zdrowego kręgosłupa.

Rodzaje twisterów do ćwiczeń

Platformy rotacyjne typu twister w zależności od marki równią się nie tylko szerokością i wagą, ale również innymi opcjami.

Twister do ćwiczeń z uchwytami 2w1

Dużym zainteresowaniem cieszy się twister do ćwiczeń z uchwytami. Jego budowa nie odbiega bardzo od wyglądu klasycznego twistera, z tą różnicą, że opisywany model jest dodatkowo wyposażony w dwa uchwyty na linkach, które pozwalają na pracę nie tylko mięśni talii, ale również ramion. Ponadto, w każdej chwili można odłożyć uchwyty na ziemię i ćwiczyć w klasyczny sposób.

Twister do ćwiczeń z funkcją masażu

Ten model ma platformę wyposażoną w twarde wypustki, które podczas treningu dodatkowo masują stopy. Działają one na zasadzie akupunktury, pobudzając receptory i zakończenia nerwowe umieszczone na spodzie stóp. Twister do ćwiczeń z wypustkami ma zwykle antypoślizgową powierzchnię wykonaną z gumy lub materiału gumo podobnego (np. kauczuku).

Twister do ćwiczeń z mechanizmem

Najlepszy twister do ćwiczeń będzie miał wbudowany dodatkowy mechanizm, który ułatwia obracanie platformą – talerzem, a co za tym idzie – wspomaga i intensyfikuje ćwiczenia. Ważne jednak jest jednak żeby pamiętać, że im mniejszy wysiłek, tym mniejsze zaangażowanie mięśni podczas treningu.

Klasyczny twister do ćwiczeń

Zwykły twister do ćwiczeń nie będzie wyposażony w uchwyty i będzie pozbawiony mechanizmów wspomagających rotację platformy. To najprostsza i zwykle najtańsza opcja twistera. Można go kupić już za niecałe 50 złotych.

Jaki twister do ćwiczeń wybrać?

Najlepszy twister do ćwiczeń powinien być wykonany solidnie z wytrzymałych materiałów. Platforma stojąca powinna zapobiegać poślizgom. Najlepiej, jeśli będzie wykonana z gumy lub pokryta kauczukiem. Twister powinien być również cichy – jeśli podczas obracania talerzami wydaje dźwięki – może świadczyć to o jego niesolidności i zapowiadać jego krótki żywot. Platforma twistera powinna mieć nieco zaokrągloną powierzchnię. Dzięki temu podczas ćwiczeń talii trenuje się również równowagę.

Osoby, którym zależy na czymś więcej, mogą przy zakupie postawić na bardziej nowoczesne opcje. Najbardziej zaawansowane technicznie modele mogą być wyposażone w licznik w formie wyświetlacza LCD, timera lub magnesów. Twister obrotowy z magnesami wykorzystuje punkty magnetyczne, które zwiększają efektywność ćwiczeń. Na wyświetlaczu twistera pojawiają się informacje takie jak np.:

 • Liczba spalonych kalorii
 • Zegar
 • Czas treningu
 • Ilość spalonej tkanki tłuszczowej

Przy wyborze najlepszego twistera do ćwiczeń warto również zwrócić uwagę na maksymalną wagę użytkownika. Większość twisterów obrotowych dopuszcza obciążenie wynoszące 100 kg, ale są również modele dopasowane do utrzymania ciężaru nawet 150 kilogramów. Osoby, które ważą więcej, powinny wybierać twistery do ćwiczeń z szerszą platformą stojącą i większą maksymalną, dopuszczalną wagę użytkownika.

Twister do ćwiczeń to prosty i skuteczny sprzęt fitness do ćwiczeń w domu, z którego korzysta wiele osób. Najlepsze twistery do ćwiczeń pomagają zwiększyć i zbudować siłę mięśni brzucha, poprawiają napięcie mięśniowe i trenują równowagę. Ponadto, dobry twister treningowy zapewnia solidny trening aerobowy, który może pomóc spalić kalorie i tłuszcz z newralgicznych, trudnych do redukcji miejsc. Jaki twister do ćwiczeń będzie najlepszy? Przy wyborze warto sugerować się jakością (marką) szerokością talerza i dopuszczalną wagą użytkownika. Po wyborze tych parametrów można dodatkowo zdecydować się na opcje dodatkowe, takie jak np.: wyświetlacz LCD lub uchwyty. Nawet najbardziej zaawansowane modele nie są drogie. Profesjonalny twister obrotowy kosztuje zwykle około 200 złotych. Proste, zwykłe modele można natomiast kupić w cenie już od około 50 złotych.

Twister do ćwiczeń – Ranking

RankingTwister do ćwiczeńCena
1.Twister do ćwiczeń Platforma Do Balansowania Trener Równowagi Drewniany trening balansu DeskaPlatforma Do Balansowania Trener Równowagi Drewniany trening balansu Deska
Producent: , Cena od: 65 zł
Aktualna Cena
2.Twister do ćwiczeń Twister Fitness -ab Rocket Płaski Brzuch Do Ćwiczeń Kołyska Do BrzuszkówTwister Fitness -ab Rocket Płaski Brzuch Do Ćwiczeń Kołyska Do Brzuszków
Producent: , Cena od: 179 zł
Aktualna Cena
3.Twister do ćwiczeń Waterrower Platforma balansująca, symulator flowrow do wioślarzy wodnych s4 (4260263017405)Waterrower Platforma balansująca, symulator flowrow do wioślarzy wodnych s4 (4260263017405)
Producent: WaterRower, Cena od: 1199 zł
Aktualna Cena
4.Twister do ćwiczeń Twister do ćwiczeń Obrotowy Sapphire-36 Z Masażerem ekspander Licznik LCDTwister do ćwiczeń Obrotowy Sapphire-36 Z Masażerem ekspander Licznik LCD
Producent: , Cena od: 99.9 zł
Aktualna Cena
5.Twister do ćwiczeń Hms Platforma do balansowania plab1Hms Platforma do balansowania plab1
Producent: HMS, Cena od: 79 zł
Aktualna Cena
Twister do ćwiczeń

Twister do ćwiczeń Platforma Do Balansowania Trener Równowagi Drewniany trening balansu Deska

UdostępnijKasia

Cześć! Jestem Kasia, absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, pasjonatka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Na moim blogu dzielę się doświadczeniem z fitnessu oraz poradami z zakresu zdrowia, urody i recenzjami sprzętów przydatnych dla aktywnych kobiet.

5 komentarzy do “Twister do ćwiczeń”

 1. Ciekawy artykuł, warto przeczytać. Ja chcę kupić twister żeby zrzucić brzuch. Ktoś jeszcze korzysta z tego sprzętu? Jak u was działa?

  Odpowiedz
 2. Dobry twister do ćwiczeń wybrałam z Gymrex – coś podobnego jak w rankingu. W domu często z niego korzystam i bardzo się cieszę, bo to dobry sprzęt do ćwiczeń i przynajmniej zmusza do jakiejś aktywności w domu.

  Odpowiedz
 3. Początkowo myślałam, że dobry twister to taki „zwykły”, ale kupiłam sobie Twister Body Sculpture i jestem mega zadowolona z jakości wykonania i z efektów. Naprawdę przyjemnie się na tym ćwiczy, jest o wiele lepszy niż te modele „podstawowe”

  Odpowiedz
 4. Powiem tak, dobry twister do ćwiczeń to przydatna rzecz w domu. Od siebie polecam Twister z akupunkturą, bo oprócz samych ćwiczeń nieźle pobudza i przyjemnie wpływa na całość wykonywanej pracy. Trzeba jednak dobrze oglądać wypustki i decydować się na ten nieco rozbudowany model, wtedy lepiej się sprawdzi. Dużo one nie kosztują, a naprawdę fajnie się na nich wykonuje ćwiczenia.

  Odpowiedz
 5. Kiedyś znalazłam dobry twister do ćwiczeń w Lidlu. Akurat była promocja na serię do ćwiczeń i znalazłam w koszu właśnie to urządzenie. Początkowo trochę trudno mi się ćwiczyło, bo nie jestem aż tak obeznana w tych wszystkich sprzętach do domowej siłowni, ale ostatecznie bardzo się z nim zaprzyjaźniłam. Jakość bardzo dobra w porównaniu do ceny. Więc nie zawsze trzeba szukać po sklepach sportowych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz