Kółko do ćwiczeń

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie. Jednak okazuje się, że jest to jedno z bardziej skutecznych i efektywnych narzędzi do ćwiczeń, które można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu. Mimo prostego designu jest bardzo uniwersalnym przyrządem, który zapewnia intensywny trening dopasowany do każdego poziomu zaawansowania i indywidualnych możliwości. Jak wybrać najlepsze kółko do ćwiczeń?

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha – zastosowanie

Ten niewielki przyrząd wpływa na wzmocnienie całego obszaru brzucha i mięśni kręgosłupa. Większość ćwiczeń z wykorzystaniem kółka, polega na zaangażowaniu określonych partii ciała. Podczas wykonywania ruchu ciała z wykorzystaniem kółka do ćwiczeń, bardzo intensywną pracę podejmują mięśnie:

 • Mięśnie stabilizujące kręgosłup
 • Mięśnie proste brzucha
 • Mięśnie skośne brzucha
 • Mięśnie grzbietu
 • Mięśnie ramion i klatki piersiowej
 • Bicepsy i tricepsy

Jak widać w wysiłek zaangażowana jest praktycznie całą górna część ciała. Ruch jaki wykonuje się podczas ćwiczeń przypomina nieco ruchomą deskę. Mięśnie brzucha są maksymalnie napięte, a mięśnie rąk wykonują intensywną pracę, wprawiając kółko w ruch. Kółko ab wheel, bo znane jest również pod tą nazwą, nie wymaga wyłącznie używania siły rąk i brzucha, aby przynosić korzyści. Konieczna jest również doskonała zsynchronizowana kontrola nad balansem ciała. Podczas wykonywania rollowania, trzeba panować nad pozycją ciała od części biodrowej aż do ramion. Cały łańcuch mięśni musi więc ze sobą współpracować i nie może zaburzyć nadaniu tempa ruchom. Wbrew pozorom, ćwiczenia z narzędziem, jakim jest dobre kółko do ćwiczeń, są wyjątkowo angażujące i intensywne – z pewnością nie przeznaczone dla każdego.

Jak wygląda kółko do ćwiczeń mięśni?

Dobre kółko do ćwiczeń, w zależności od modelu, to okrąg o przybliżonej średnicy około 37 cm. Wyglądem przypomina przednie koło taczki używane przez pracowników budowlanych. Przez jego środek przebiega stabilny uchwyt, który zapewnia stabilność dłoni. Korzystanie z niego jest stosunkowo łatwe – wystarczy uklęknąć na podłodze i przetoczyć się do przodu i do tyłu. Ale nie wszystko jest tak proste, jak się wydaje!

RankingKółko do ćwiczeńCena
1.Kółko do ćwiczeń Wałek fitness HMS FS105 3w1 Czarno-pomarańczowy, fs105Wałek fitness HMS FS105 3w1 Czarno-pomarańczowy, fs105
Producent: HMS, Cena od: 79.9 zł
Aktualna Cena
2.Kółko do ćwiczeń Wałek do ćwiczeń mięśni brzucha ab roller czarny 2609 | marki SveltusWałek do ćwiczeń mięśni brzucha ab roller czarny 2609 | marki Sveltus
Producent: Sveltus, Cena od: 104.99 zł
Aktualna Cena
3.Kółko do ćwiczeń Wałek do ćwiczeń HMS WA06 + DARMOWY TRANSPORT!, 17-38-012Wałek do ćwiczeń HMS WA06 + DARMOWY TRANSPORT!, 17-38-012
Producent: HMS, Cena od: 170.1 zł
Aktualna Cena
4.Kółko do ćwiczeń Wielofunkcyjny Kółko Roller Do Ćwiczeń Mięśni Brzucha Ab WheelWielofunkcyjny Kółko Roller Do Ćwiczeń Mięśni Brzucha Ab Wheel
Producent: , Cena od: 82.99 zł
Aktualna Cena
5.Kółko do ćwiczeń Dmuchany Wałek Gimnastyczny Master 100 x 60 cm RóżowyDmuchany Wałek Gimnastyczny Master 100 x 60 cm Różowy
Producent: , Cena od: 299.9 zł
Aktualna Cena
Kółko do ćwiczeń

Kółko do ćwiczeń Wałek fitness HMS FS105 3w1 Czarno-pomarańczowy, fs105

Dla kogo przeznaczone jest kółko do ćwiczeń mięśni brzucha?

Aby prawidłowo używać dobrego kółka do ćwiczeń, osoba podejmująca się treningu powinna mieć solidną siłę mięśni pleców. Aby sprawdzić czy ćwiczenia z kółkiem będą odpowiednie, wystarczy samodzielnie spróbować tzw. deski. Odpowiednia wytrzymałość górnej partii ciała, czyli ramion, pleców i przedramion to pierwszy krok do sukcesu ćwiczeń z kółkiem. Oczywiście należy zaznaczyć, że osoby, którym zależy na rozwinięciu sprawności tych części ciała, powinny rozważyć zakup kółka. Po prostu w zależności od aktualnego poziomu sprawności fizycznej osoby ćwiczącej, dojście do odpowiedniej siły, która pomoże wykonywać ruchy na kółku ab whell może trwać nieco dłużej niż w przypadku sprawnych, wysportowanych osób.

Zalety treningu z kółkiem do ćwiczeń

Trening z kółkiem to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Regularne ćwiczenia z jego wykorzystaniem to doskonały sposób na poprawę swojej siły i wytrzymałości. Poza tym działa prozdrowotnie – chroni przed wieloma chorobami. Dzięki ćwiczeniom treningowym z kółkiem wzmacnia się swój kręgosłup  i poprawia postawę ciała. Zapobiega to występowaniu dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa w przyszłości. Oprócz wzmocnienia mięśni i wytrzymałości ciała, dobre kółko do ćwiczeń pomaga również zrzucić zbędne kilogramy i jest pomocne w lepszej kontroli swojej wagi ciała. Kiedy wykonuje się ćwiczenia treningowe na kółku, można równomiernie rozłożyć ciężar ciała i nie dotyczy to tylko jednej lokalizacji. Dzięki temu, spala się tkankę tłuszczową  w wielu miejscach, co prowadzi do ogólnego wyszczuplenia sylwetki i ujędrnienia skóry. Poza tym gwarantuje to utrzymanie dobrej formy.

Najlepsze kółko do ćwiczeń – uwagi dotyczące techniki użytkowania

Jeśli rollujący ruch wykona się w nieodpowiedni sposób, nawet najlepsze kółko do ćwiczeń może stać się zagrożeniem. Niewłaściwa pozycja podczas prowadzenia kółka po ziemi może obciążyć zbyt mocno dolny odcinek pleców i doprowadzić do nadwyrężenie mięśni i kontuzji. Jeśli podczas ćwiczeń odczuwa się jakikolwiek ból w dolnej części pleców, należy zwolnić tempo i przed przystąpieniem do następnej serii z wykorzystaniem kółka do ćwiczeń, skupić się na rozgrzewce ukierunkowanej głównie na tę partie ciała, która sprawiała niedogodności podczas rollowania. Kolejnym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę podczas ćwiczeń jest zbyt duże obciążenie i nacisk na ramiona, łokcie, nadgarstki i plecy. Jeśli w przeszłości, któreś z tych miejsc doznało kontuzji – stare urazy mogą dać o sobie znać.

Istnieje wiele skutecznych sposobów prowadzących do osiągnięcia pożądanych rezultatów z wykorzystaniem kółka do ćwiczeń mięśni. Jego prawidłowe i efektywne wykorzystywanie jest porównywalne z kompleksowym, pełnym treningiem na siłowni. Z tym, że w tym przypadku osiąga się więcej skoncentrowanych wyników przy użyciu wyłącznie jednego akcesorium. Aby zbudować pożądaną objętość mięśni brzucha, trzeba regularnie ćwiczyć. Dzięki niewielkim wymiarom kółka i faktu, że jego używanie nie wymaga dużej przestrzeni – każdy może stworzyć sobie „mini siłownię” we własnych czterech ścianach.

Jakie kółko do ćwiczeń wybrać?

Chociaż z zasady, budowa kółka do ćwiczeń jest bardzo prostą, wielu producentów stara się zapewnić użytkownikom jak najlepszy komfort podczas wykonywania ćwiczeń i stawiają na wiele dodatkowych opcji.

Szerokość kółka

Przy wyborze urządzenia do treningu domowego (i nie tylko), jakim jest najlepsze kółko do ćwiczeń brzucha, warto skupić się na grubości koła. Szersze kółko daje większe poczucie stabilności. Osoby rozpoczynające przygodę z ab wheel mogą postawić na ten właśnie wariant, który pozwoli im poczuć się pewniej i zaangażować w tę metodę ćwiczeń. Wraz ze wzrostem doświadczenia, można będzie pomyśleć o bardziej zaawansowanym modelu z nieco cieńszym kółkiem, który poza mięśniami górnych partii ciała i mięśniami brzucha, będzie również idealnym treningiem równowagi. Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe jakim charakteryzuje się dobre kółko do ćwiczeń, można również kupić zestaw z dołączonymi pasami na stopy, dzięki którym zakres ćwiczeń do wykonania zwiększa swoją ilość i staje się jeszcze bardziej uniwersalny (np. mostki biodrowe – jedno z lepszych ćwiczeń na pośladki).

Ilość kółek i uchwyty

Istnieją dwa główne typy najlepszych kółek do ćwiczenia brzucha, które zapewniają stabilność. Niektóre mają dwa koła, które zapewniają dodatkową stabilizację. Inne mają jedno, szersze kółko. Godna uwagi wersja kółka do ćwiczeń ma wygodne uchwyty wykonane z miękkiej pianki, która zapobiega powstawaniu odcisków. To dość istotne ponieważ podczas ćwiczeń z kółkiem ciężar ciała opiera się na dłoniach. Dobrym rozwiązaniem, którymi charakteryzują się najlepsze kółka do ćwiczeń brzucha, jest pokrycie uchwytów antypoślizgową gumą. Droższe modele maja wygodne, regulowane uchwyty, które pozwalają na idealne dopasowanie kółka do swojej sylwetki i umożliwiają wybór najwygodniejszej dla siebie pozycji.

Wykończenie uchwytów

Warto również zwrócić uwagę na wykończenie uchwytów. Można spotkać się z uchwytami z plastiku lub innego, wytrzymałego tworzywa sztucznego lub mocniejszego – ze stali. Jakie kółko do ćwiczeń będzie najtrwalsze? Z pewnością to ze stali, ale jeśli ceni się lekkość i mobilność, warto postawić na wytrzymały i gruby uchwyt z tworzywa sztucznego. Najlepsze kółko do ćwiczeń brzucha powinno mieć również uchwyty z przeciwpoślizgową teksturą . To bardzo ważne, ponieważ zapobiega wyślizgnięciu się spoconej ręki z uchwytu podczas ćwiczeń.

Konserwacja i informacje dodatkowe

Najlepsze kółko do ćwiczeń powinno być również łatwe w utrzymaniu czystości – im prostsza jego forma, tym łatwiej można poddawać je konserwacji. Niektórzy producenci do zestawu dołączają również krótki poradnik na temat możliwości wykonywania ćwiczeń z kółkiem. To pomocna kwestia dla osób początkujących, rozpoczynających swoją przygodę z tym urządzeniem. Można również zweryfikować jakim okresem gwarancyjnym jest objęte urządzenie i czy w razie jego uszkodzenia, punkt serwisowy przyjmie kółko w formie przesyłki lub doręczenia osobistego.

Dopasowanie urządzenia do masy ciała

Bardzo istotne jest zapoznanie się z dokładną specyfikacją kółka. Należy sprawdzić jaki maksymalny ciężar wytrzyma dobre kółko do ćwiczeń. To dość ważna kwestia, która zabezpiecza użytkownika przez ewentualną kontuzją na skutek pęknięcie lub uszkodzenia kółka podczas intensywnego treningu. Dobre kółko do ćwiczeń musi być kompatybilne z wagą osoby, która na nim ćwiczy.

Najlepsze kółko do ćwiczeń jest doskonałym narzędziem treningowym, które pomoże wpłynąć pozytywnie na wzmocnienie mięśni pleców, brzucha i górnej części ciała. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się dokładnie jakie kółko do ćwiczeń będzie spełniało indywidualne oczekiwania i wykorzystując powyższe wskazówki dopasować najbardziej optymalne. Kółko do ćwiczeń umożliwia korzystanie z najnowszej techniki treningu cardio. Z odpowiednim planem, który oczywiście obejmuje doskonale zbilansowaną dietę, dyscyplinę i silną wolę, najlepsze kółko do ćwiczeń zapewnia wspaniałe rezultaty. Głównym powodem, dla którego jest chętnie kupowane jest jego praktyczność i kompaktowość.

UdostępnijKasia

Cześć! Jestem Kasia, absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka, pasjonatka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Na moim blogu dzielę się doświadczeniem z fitnessu oraz poradami z zakresu zdrowia, urody i recenzjami sprzętów przydatnych dla aktywnych kobiet.

5 komentarzy do “Kółko do ćwiczeń”

 1. Dobre kółko do ćwiczeń jest bardzo pomocne i jeśli chcesz zrobić sobie fajne ramiona to obowiązkowy sprzęt 🙂 Dla mnie doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Kupiłam, kiedy zamknęli siłownie i jestem mega zadowolona!

  Odpowiedz
 2. Moim zdaniem dobre kółko do ćwiczeń bardzo pomaga nie tylko w ćwiczeniach ale też w odprężeniu naszego ciała. Nie lubię tych kółek z wystającymi rączkami, więc zdecydowałam się na wałek od Capital sports. Trochę więcej kosztują ale efekt i w ogóle komfort ćwiczeń jest o wiele większy. Dla osób niezdecydowanych polecam właśnie te wałki.

  Odpowiedz
  • Ja natomiast mogę polecić markę Kinesis, uważam, że dobre kółko do ćwiczeń i nie trzeba nic więcej. W sklepach jest spory wybór i to nie tylko w tych naprawdę sportowych, ale we wszystkich, w których taki dział jest. Ja swoje kupiłam właśnie w dużym markecie, który taki dział posiada. Jestem zadowolona, super mi się ćwiczy z jego pomocą, plecy jakby odżyły.

   Odpowiedz
 3. kÓŁKO DO ćwiczeń jest wspaniałe na mięśnie ramion. Bardzo mi zależało, żeby je wyrobić i na początku nie myślałam o tym, że taki sprzęcik może pomóc. Jak zaczęłam regularnie ćwiczyć, to zrozumiałam, że najlepsze rozwiązania, to te najprostsze.

  Odpowiedz
  • Masz rację!!! Ja też nie myślałam, że jest w stanie tak efektywnie pokazać swoją moc. Zobaczyłam początkowo takie kółko do ćwiczeń w sklepie w którym robiłam zakupy, a że było w promocji to wzięłam. Początkowo podchodziłam sceptycznie ale efekty okazały się zadowalające 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz